Teknik Resim ve İş Sağlığı ve Güvenliği

Zımpara Taşı Tezgahında Çalışma Talimatı

 

FİRMA/KURUM LOGO

FİRMA/KURUM ADI

Döküman No:TL- 73
Yayın No : 01
Yayın Tarihi: 13/04/2016
Zımpara Taşı Tezgahında Çalışma Talimatı Revizyon Tarihi: …./…./2016
Revizyon Sayısı:00
Sayfa No: 1 /1
1-Seyyar veya sabit bütün taşlama ve kesme makinelerinde uygun taş ve kesme diski koruyucu bulunacaktır. Seyyar olanlarda koruyucunun taşlama ağzı 180 dereceden, sabit olanlar da 90 dereceden fazla olmayacaktır. Bu aletlerin koruyucusuz olarak kullanılması kesinlikle yasaktır.

2-Taşlama ve kesme yapan işçiler, gözlerini fırlayan talaş, çapak ve tozlardan korumak için, uygun taşlama gözlükler veya yüz siperleri kullanacaklardır. Bu gözlükler, ya her tarafı kapalı plastik çerçeveli, ya da yan kapakları olan selüloit çerçeveli gözlüklerdir. Bu gözlük ve yüz siperlerinin orijinal özellikleri bozulmayacak, varsa ısı transfer plakaları ve yan kapakları çıkarılmayacaktır. Ayrıca sıcak kıvılcımlarla ilgili bir sorun varsa, eldiven önlük ve toz maskesi takılması gerekmektedir. Uzun süre ve kapalı yerlerde seyyar aletlerle çalışırken, uygun mekanik filtreli toz maskeleri de kullanılacaktır.

3-Sabit tezgâhlarda taş önünde, taşlanacak parçanın üzerine konulması ve emniyetli bir şekilde çalışılması için ayarlanabilen bir parça mesnedi bulunacak, bu mesnet ile taş arasındaki mesafe 3 mm. Olacak şekilde ayarlanacaktır.

4-Sabit tezgâhlarda, taşlama ve kesme işlemi esnasında, kaynak yapılması sırasında meydana gelebilecek tozları, gazları çıktığı yerden emen toplayan ve dışarıya atan bir aspirasyon tertibatı bulunacaktır. Bu tertibat çalıştırılmadan makine çalıştırılmayacaktır.

5-Bu aletler, kâğıt, talaş, yanıcı fiberler gibi kolay tutuşabilir maddelerle yanıcı ve parlayıcı sıvı ve gazların yakınında kullanılmamalıdır. Aksi takdirde, yangın tehlikesi ortaya çıkacaktır.
 

 

 

 

 

 

 

 

PDF FORMATI İÇİN TIKLAYINIZ

WORD FORMATI İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

Translate »