Kısacık Ömre Sığan Darbeler

         Çocuktum yürümeye yeni başlamıştım. Askeri darbesi o kadar bol olan bir ülkede yaşıyoruz. Dünyadan bir haber iken 1971 Askeri darbesi oldu. Daha henüz anne veya baba diyemeden ilk öğrendiğim kelime darbe oldu sanırım. Çekirdekten yetişmiş biri olarak bu konuda epeyce tecrübeli olduğumu düşünüyorum.

             Çocukken kara trenle yolculuk yapardık. Asker amcalar benim gibi çocuklara bisküvi ikram ederdi. Asker bana sempatik gelirdi. Bisküvili diyalog çocuk halimle onları çok sevmeye başladım.   İlerleyen yıllarda Sivas’ın zor yılları başladı. Gözler kör olmuş. Kardeş kardeşi vuruyor. Evlatlarını kaybeden insanların ağıtları yürek yakıyor. akşam oldu mu artık kimse dışarı çıkmıyor. Sürekli silah sesleri.  Artık o çocuk aklımla  12 Eyül 1980 darbesi olunca sevinmiştim. Ölümü gösterdiklerini hastalığa razı ettiklerini yıllar sonra öğrendim. Hem sevdim hem nefret ettim bize bunu yapanlardan.

               Üniversite yılları başladı. Darbeciler hala boş bırakmıyordu bu aziz milleti. Bir bahane bulmaları gerekiyordu. Çok zorlanmadılar buldular. Başörtüsü. Ne maharetli insanlardı. Ama bizden değillerdi. Bir huzursuzluk yaydılar, toplumu germeye devam ettiler. Darbelere de bir renk katmalı monotonluktan kurtarmalı idi. Klasik darbeden sıkılmışlardı. 28 Şubat 1997 de başlayan post modern darbe yaptılar. Asıl amaçlarının ülkeyi ekonomik krize sokarak bankaların içini boşaltmak ve ekonomiyi dışarıdan derviş ile yönetmekmiş.

              Darbeciler ve muhtıracılar artık monotonluktan kurtulmuşlardı. E-muhtıra dönemi başladı. Teknolojiyi kullanmak gerekirdi.

                     Artık bu işi yapanlar iyice fanteziler kurmaya başladılar. Gezi olayları çıktı ortalık karıştı. Gezi platformu dedikleri bir şey ortaya çıktı. İsteklerine baktığınızda olayların çıkış amacı ile örtüşmüyor.

                      15 Temmuz 2016 da kalkışma oldu. Artık askerimize olan güven derinden sarsıldı. Bu güveni yeniden tesis edecek olanlar belli.

                         Geriye dönüp baktığımızda yeşil sermaye dediler Anadolu sermayesini  yok ettiler. Sağ, sol ve cemaat yöntemiyle yetişmiş ve örgütlenmiş nitelikli gençleri yok ettiler. Darbelerle hazine boşaldı. Artık geçmişin acı tecrübeleri ile geleceğe bakacağız.

                    Demokrasi için halk ilk mücadelesini verdi. 15 Temmuz 2016 milat olur inşallah. Allah’ım birlik ve beraberliğimizi daim eyle.

                               Amin.